Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

Będą nowe przepisy w sprawie kas rejestrujących

Najpierw Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, później nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, a teraz nowe przepisy w sprawie kas rejestrujących. 2018 rok to niewątpliwie czas intensywnych zmian w regulacjach prawnych, które są związane z polskim systemem fiskalizacji. Częściowo jest to oczywiście spowodowane wprowadzenie kas online, ale nie tylko… A świadczy o tym najnowszy projekt Rozporządzenia Ministra Finansów.

Czego dotyczy nowe Rozporządzenie MF?

W połowie listopada 2018 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowego Rozporządzenia Ministra Finansów – w sprawie kas rejestrujących. Te regulacje prawne mają zastąpić dotychczasowe przepisy, które MF wprowadziło jeszcze w marcu 2013 roku. W nowym Rozporządzeniu nie tylko doprecyzowane zostaną kwestie związane z urządzeniami rejestrującymi online. Przepisy przygotowywane przez Ministerstwo Finansów wprowadzą wiele innych zmian w polskim systemie fiskalizacji. Przykładowo: uregulują kwestię wynajmu kas online, a konkretnie – obowiązki po stronie podmiotu, który będzie oferował takie usługi. Co więcej, nowe Rozporządzenie MF wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Warto przypomnieć, że tego samego dnia mają też zacząć obowiązywać nowe przepisy w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Dodatkowe obowiązki dla podatników

Zgodnie z projektem Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, w przyszłości pojawią się nowe zasady wydawania paragonów fiskalnych. Takie dowody sprzedaży będzie trzeba udostępniać nabywcom jeszcze przed otrzymaniem zapłaty za towar bądź usługę. Co więcej, przedsiębiorca zostanie zobligowany do korzystania z kasy rejestrującej w taki sposób, aby wyświetlacz urządzenia w sposób czytelny informował klienta o przebiegu transakcji. Nowe Rozporządzenie ustanowi też konieczność programowania stawek VAT zgodnie z wytycznymi MF. Funkcjonujące wartości procentowe będzie trzeba przypisywać zawsze do tych samych liter z zakresu A, B, C, D, E, F, G. Dotychczas obowiązkowe było jedynie przypisywanie 23-procentowej stawki VAT do litery A.

Zmiana serwisu kasy fiskalnej

W nowych przepisach fiskalnych pojawia się też zmodyfikowana procedura zmiany serwisu kasy rejestrujących. Obecnie w takich okolicznościach podatnik musi najpierw uzyskać zgodę producenta urządzenia (serwisu głównego). Nowe Rozporządzenie MF znosi jednak ten obowiązek. W rezultacie, od 2019 roku podatnik będzie mógł sam zmienić serwis swojej kasy fiskalnej. Podmiot „przejmujący” urządzenie zostanie zaś wtedy zobligowany do powiadomienia o tym fakcie Urząd Skarbowy (właściwy dla działalności prowadzonej przez podatnika).

 

W przyszłości zapewne będziemy jeszcze wracać do tematu nowego Rozporządzenia MF. Planowanych zmian jest bowiem znacznie więcej…

One thought on “Będą nowe przepisy w sprawie kas rejestrujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *