Temat stosowania online’owych kas czy drukarek fiskalnych – oraz istotnych kwestii, które się z tym wiążą – dotyczy licznego grona przedsiębiorców. I raczej należy się spodziewać dalszego postępu w tej materii. Decydującą rolę odgrywa tu bowiem komunikacja wspomnianych urządzeń rejestrujących z Centralnym Repozytorium Kas. Na czym jednak polega współpraca wymienionych ogniw? Jakie ważne uwarunkowania i możliwości należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o transmisję danych do CRK?
Współpraca z CRK, czyli o podstawach systemu online
Różne argumenty legły u podstaw wdrożenia zaawansowanego systemu teleinformatycznego. Można tu wymienić m.in. generalne unowocześnienie obrotu gospodarczego, skuteczniejsze – a zarazem oszczędniejsze w kosztach – monitorowanie nieprawidłowości czy nawet dalsza popularyzacja płatności bezgotówkowych. Zasadniczo jednak za główny cel można uznać uszczelnienie systemu podatkowego, jeszcze efektywniejszą troskę o uczciwą konkurencję wśród polskich przedsiębiorców oraz walkę z tzw. szarą strefą. Natomiast kluczową rolę w całym rozwiązaniu technologicznym, o jakim mowa, odgrywa CRK, czyli Centralne Repozytorium Kas, nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Tam właśnie trafiają niezbędne informacje z urządzeń rejestrujących nowej generacji – kas oraz drukarek online – transmitowane przez internet. Dane te dotyczą prowadzonej ewidencji obrotu, wystawianych dokumentów czy realizowanych, obowiązkowych przeglądów technicznych. W przypadku wielu branż stosowanie urządzeń rejestrujących komunikujących się z CRK stanowi już obowiązek. Mowa m.in. o działalnościach związanych z motoryzacją, sprzedażą paliw do pojazdów silnikowych, branżą budowlaną, gastronomiczną, medyczną, prawniczą, hotelarską, fryzjerską czy kosmetyczną.
Jak urządzenia fiskalne online współpracują z CRK?
Połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas to podstawa poprawnego przejścia procedury instalacyjnej urządzeń rejestrujących nowej generacji. Bez dostępu do internetu i nawiązania kontaktu z CRK nie dojdzie do właściwego sfinalizowania operacji, jaką jest fiskalizacja kasy bądź drukarki. Właśnie dzięki temu połączeniu konkretna technologia sprzedaży trafia do specjalnego rejestru, uzyskuje indywidualny harmonogram transmisji danych oraz indywidualny numer ewidencyjny.
Komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas zasadza się więc na komunikacji internetowej. Ta zaś może przebiegać w różny sposób – w zależności od tego, jakimi rozwiązaniami technologicznymi dysponuje kasa lub drukarka fiskalna online. Przykładowo, urządzenie może w tym celu wykorzystywać popularny port USB i połączenie z komputerem, który ma dostęp do internetu. Inna opcja to bezpośrednia transmisja danych za pomocą wbudowanego w kasę lub drukarkę interfejsu Ethernet (integracji z siecią LAN). Ale to nie wszystko. Często współczesne technologie sprzedaży tego typu umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie informacji do CRK (w podstawowej wersji bądź po rozszerzeniu o odpowiednie funkcjonalności). I to też za pośrednictwem różnych rozwiązań. Mowa np. o modemie GSM czy module Wi-Fi. Jeśli więc przedsiębiorcy zależy na wygodnych czy po prostu konkretnych metodach transmisji danych do Centralnego Repozytorium Kas, powinien zwrócić szczególną uwagę na standardy komunikacyjne, jakimi dysponuje nabywana technologia sprzedaży. Tymczasem model oferujący różne warianty połączenia z CRK wpłynie na komfort pracy i jak najlepsze dostosowanie wybranych rozwiązań do potrzeb i warunków danej firmy.
co by nie mowic jednak polaczenie bezprzewodowe z crk najlepsze mozna niemal o tym zapomniec