System online i kasy fiskalne

System online i kasy fiskalne w latach 2018, 2019 i 2020

Kasy fiskalne online to zagadnienie, które interesuje wiele osób, instytucji i firm. Doniesienia dotyczące nowego systemu śledzą dziś zarówno krajowi przedsiębiorcy, jak i producenci oraz dystrybutorzy technologii sprzedaży. W związku z tym, warto podsumować, co aktualnie wiadomo o kasach rejestrujących, które zaczną trafiać na rynek w 2018 roku. Przy okazji można pokusić się o przewidywanie dalszej przyszłości i zmian w latach 2019-2020.

Kasy online’owe od 2018 roku

W przypadku systemu fiskalizacji online, najbardziej przełomowym czasem będzie zapewne początek przyszłego roku. To właśnie od stycznia 2018 mają zacząć obowiązywać nowe regulacje prawne oraz zmodyfikowane kryteria techniczne. Niewykluczone również, że wtedy na rynku pojawią się pierwsze urządzenia, które będą przystosowane do działania w systemie online. A na czym wspomniane „przystosowanie” ma polegać? Skoro nowe kasy rejestrujące będą musiały stale przesyłać mnóstwo danych do centralnego Repozytorium MF, niezbędne wydaje się wyposażenie ich w odpowiednie porty i moduły komunikacyjne. Innymi słowy, nowoczesne interfejsy, które zagwarantują płynną transmisję informacji za pośrednictwem łącza internetowego. A to nie koniec modyfikacji… Kasy fiskalne online mają przecież gwarantować współpracę z terminalami płatniczymi oraz, na życzenie klientów, wystawiać i przesyłać e-paragony. Urządzenia rejestrujące w 2018 zyskają więc funkcjonalności, które pozwolą na urzeczywistnienie tych założeń.

Nowe technologie sprzedaży w 2019

Dla każdego, kto interesuje się rynkiem technologii handlowych, oczywiste są tendencje obowiązujące w tej branży. A jednym z najpowszechniejszych trendów jest łączenie ze sobą różnych elementów systemu sprzedaży. Dlaczego w ogóle o tym piszemy? To proste – jeżeli system online będzie zakładał ustandaryzowanie współpracy pomiędzy kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi, wysoce prawdopodobne, że na rynek zaczną trafiać technologie łączące w sobie funkcje i parametry obydwu urządzeń. Kaso-terminale, bo tak się o nich mówi, pozwalałyby nie tylko na rejestrowanie obrotu i wystawianie paragonów (papierowych oraz elektronicznych), ale także na szybkie finalizowanie transakcji w formie elektronicznej. Co jeszcze może się zmienić w rozwiązaniach dla handlu i usług? Można o tym przeczytać na stronie, która omawia system fiskalizacji online w 2019 roku.

2020 – ostatni rok kopii papierowej?

Wszystko kiedyś się kończy… Nie inaczej będzie w przypadku urządzeń fiskalnych, które zapisują kopie paragonów w formie papierowej (na dodatkowej rolce termicznej). Nie ma co ukrywać – jest to przestarzała technologia. Co więcej, ustawodawca często podkreśla, że 2-rolkowe kasy rejestrujące są trudniejsze do kontrolowania. W związku z tym, w systemie fiskalizacji online nie będzie dla nich miejsca.

Zgodnie z najnowszym projektem Rozporządzenia MR, udostępnionym 24 lutego 2017 roku, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tych urządzeń do końca ich homologacji (decyzji przyznawanej przez Główny Urząd Miar). Jednakże, nie potrwa to raczej dłużej, niż do 2020 roku. Wtedy już chyba wszyscy przedsiębiorcy przejdą na stosowanie nowych kas fiskalnych.

One thought on “System online i kasy fiskalne w latach 2018, 2019 i 2020

  1. Nadchodzące zmiany w prowadzeniu ewidencji wydają się fajne…pytanie tylko, jak ostatecznie będzie to wszystko uregulowane prawnie oraz jakie koszty za sobą pociągnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *