Zacznijmy od oczywistej oczywistości: kasy fiskalne są urządzeniami, które mogą działać całkowicie samodzielnie. Jeżeli jednak popatrzymy na to, na jakie rozwiązania systemowe decyduje się dziś wiele firm, wspomniana „samodzielność” jest coraz rzadziej spotykana. Wynika to z faktu, że do obsługi klientów oraz wykonywania innych obowiązków wykorzystuje się różne technologie. Dlatego istotne okazuje się to, jak kasa fiskalna może współpracować z innymi urządzeniami elektronicznymi.
Jakie interfejsy komunikacyjne?
Czym są interfejsy komunikacyjne? W największym skrócie, tak określa się standardy wymiany danych, które są obsługiwane m.in. przez tworzone współcześnie kasy rejestrujące. Wśród interfejsów komunikacyjnych znajdują się więc zarówno standardowe złącza, np. RS-232 lub USB, jak i porty sieciowe (przede wszystkim Ethernet) oraz moduły służące do współpracy bezprzewodowej (Bluetooth, Wi-Fi). Nietrudno zgadnąć, że im większą różnorodność w tym zakresie kasa oferuje, tym lepiej. Kilka typów interfejsów przekłada się bowiem na możliwość komunikacji z różnymi urządzeniami peryferyjnymi. Co więcej, przedsiębiorca może wtedy zdecydować, przy zastosowaniu którego portu lub modułu będzie przebiegała transmisja danych. A to zawsze przekłada się na większą elastyczność przy wdrażaniu całego rozwiązania systemowego dla firmy.
Kasy fiskalne + inne urządzenia
W dzisiejszych czasach kasa fiskalna może współpracować z różnymi urządzeniami peryferyjnymi. Jak to wygląda w praktyce? Często spotykanym rozwiązaniem jest wymiana danych z terminalem komputerowym, komputerem stacjonarnym, laptopem lub tabletem. Na jednostce centralnej można bowiem zainstalować oprogramowanie, które pozwoli na prowadzenie sprzedaży, zarządzanie magazynem czy wdrożenie systemu lojalnościowego. Przy okazji warto podkreślić, że współcześnie w wielu kasach wymiana danych z komputerem przebiega w trybie online. Innymi słowy, nie wymaga to przerywania pracy kasjera.
Oprócz jednostki centralnej, kasy rejestrujące bardzo często komunikują się wagami elektronicznymi, czytnikami kodów kreskowych, terminalami płatniczymi, szufladami na pieniądze czy drukarkami zamówień. Jak widać, możliwości zaaranżowania systemu jest dużo i tylko od przedsiębiorcy zależy, na które rozwiązania się zdecyduje.
Integracja różnych technologii
Nie bez powodu na głównym zdjęciu do tego wpisu znalazła się kasa fiskalna Posnet Neo XL EJ. Wspomniane urządzenie wyróżnia się nie tylko obecnością kilku różnych portów komunikacyjnych, w tym złącza USB oraz wejścia Ethernet. Jego zaletą jest także opcja pełnej integracji z szalką ważącą. Innymi słowy, w tym przypadku przedsiębiorca może sięgnąć po technologię, która zaoferuje funkcjonalność kaso-wagi. I co najważniejsze, Neo XL EJ to nie jedyny przykład łączenia różnych rozwiązań dla handlu i usług. Na polskim rynku fiskalnym są dostępne m.in. kasoterminale oraz kasy z ekranami dotykowymi. Dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Można się bowiem spodziewać, że przyszłość będzie należała właśnie do wielofunkcyjnych urządzeń. A współpraca kas fiskalnych z pozostałymi elementami systemu nabierze nowego znaczenia.
no wpis jak pode mnie 😛 dla mnie kwestia współpracy kasy z urządzeniami peryferyjnymi była wręcz kluczowa, dlatego koniec końców jednak zdecydowałem się na Posnet Revo – sporo interfejsów, możliwości komunikacji z innymi elementami zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, opcja szybkiego backupu kopii paragonów na pendrajwa oraz funkcja kasowagi – generalnie, naprawdę szerokie możliwości, jeśli ktoś szuka takich rozwiązań to mogę śmiało polecić ten model kasy 🙂 pozdrawiam
!!!