Kto w 2018 wymieni kasę fiskalną

Kto w 2018 roku wymieni kasę fiskalną?

Nowy system kas rejestrujących, określany również jako online, z pewnością będzie się wiązał z licznymi udogodnieniami dla krajowych przedsiębiorców. To przecież dzięki niemu możliwe stanie się znaczne unowocześnienie polskiego obrotu gospodarczego. Niemniej, dla części podatników będzie to również oznaczało konieczność wcześniejszej wymiany dotychczasowej kasy fiskalnej – już w 2018 roku.

Dlaczego będzie trzeba zastępować obecne urządzenia?

Na początku warto w ogóle przypomnieć, dlaczego w niedalekiej przyszłości wystąpi konieczność zastępowania dotychczasowych kas i drukarek fiskalnych? Wszystko przez zmiany w przepisach oraz pojawienie się dodatkowych rozwiązań technologicznych w tych urządzeniach. Modele nowego typu zaoferują bowiem współpracę z systemem teleinformatycznym MF, wystawianie elektronicznych paragonów czy ustandaryzowaną komunikację z terminalami płatniczymi. Natomiast w dotychczasowych urządzeniach nie uświadczymy wspomnianych funkcjonalności… No chyba, że będą to kasy i drukarki z certyfikatami „Online Ready”. Te modele będzie można zmodernizować i dostosować do nowych wymogów.

Kasy online pojawią się wcześniej w…

Żeby nie trzymać Was dłużej w niepewności… polski ustawodawca przewidział, że jako pierwsi „stare” urządzenia rejestrujące wymienią właściciele punktów wulkanizacyjnych oraz warsztatów samochodowych. W ich działalnościach kasy fiskalne online będą musiały pojawić się do końca 2018. Innymi słowy, od 1 stycznia przyszłego roku mechanicy zostaną już zobligowani do obsługiwania klientów indywidualnych i rejestrowania obrotu wyłącznie przy zastosowaniu nowych urządzeń. Konieczność ta będzie wynikała ze zmian, do których dojdzie w ustawie o podatku od towarów i usług.

A w dalszej kolejności urządzenia wymienią…

Kto jeszcze zostanie zobligowany do wcześniejszego zastąpienia dotychczasowych kas fiskalnych – bez względu na homologacje tych urządzeń? Z przywołanej przed chwilą ustawy VAT, a konkretnie zmian w tym akcie prawnym, wynika, że taki obowiązek czeka kolejne grupy podatników. W związku z tym, firmy świadczące usługi gastronomiczne i budowlane będą musiały posiadać kasy nowego typu najpóźniej od 1 lipca 2019 roku. Następnie wcześniejsza wymiana urządzeń czeka salony kosmetyczne i fryzjerskie, działalności typu fitness oraz przedsiębiorstwa zajmujące się krótkotrwałym zakwaterowaniem. W ich przypadku korzystanie z kas fiskalnych online będzie konieczne od początku 2020 roku.

One thought on “Kto w 2018 roku wymieni kasę fiskalną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *