Co łączy wiele firm handlowo-usługowych, działających na rzecz klientów indywidualnych? Nierzadko tym wspólnym mianownikiem jest konieczność stosowania kasy fiskalnej. Ale mimo i innych podobieństw, jeszcze więcej potrafi je dzielić: choćby tryb i warunki pracy czy też wielkość lub stopień zaawansowania technologicznego. A jak nietrudno się domyślić – różne przedsiębiorstwa, to i różne urządzenia rejestrujące. W przypadku konkretnych biznesów mogą okazać się potrzebne specjalne rozwiązania. Takie jak systemowa kasa fiskalna. Co ma ona do zaoferowania?
Dla większych punktów handlowych
Cechą, która w systemowych kasach fiskalnych z pewnością przykuwa uwagę jako pierwsza, jest dość spora konstrukcja. Nie da się zaprzeczyć, że tego rodzaju technologia sprzedaży działa po prostu w trybie stacjonarnym, a w dodatku potrzebuje więcej miejsca na stanowisku pracy. Natomiast kluczową kwestią dla opisywanego urządzenia, związaną z jego funkcjonalnością, jest zdecydowanie znacznie większa baza towarowa. Co prawda kasa systemowa wciąż nie może się równać pod tym względem z drukarkami fiskalnymi, niemniej i tak pozwala na zaprogramowanie nawet i 60 000 pozycji. A przy tym zachowuje swoją charakterystyczną niezależność (nie wymaga współpracy z komputerem). Jak łatwo zatem wywnioskować – takie urządzenie świetnie sprawdza się w większych punktach handlowych, dysponujących bogatszym asortymentem. A także dużym natężeniem ruchu, jeśli wspomnimy o wydajnym mechanizmie drukującym oraz innych podzespołach kasy systemowej.
Nazwa urządzenia nie jest przypadkowa
Termin „kasa systemowa” oczywiście nie wziął się znikąd. Technologia ta nie zawdzięcza też wspomnianej nazwy jedynie dużym gabarytom – chodzi o coś znacznie istotniejszego. Mianowicie, kasa umożliwia realizację rozbudowanego, płynnie funkcjonującego systemu sprzedaży. Mówiąc dokładniej, model taki jest wyposażony w większą liczbę rozmaitych interfejsów komunikacyjnych, m.in. RS232 czy USB. Często posiada też złącze Ethernet (do komputerowego połączenia typu LAN), pozwalające na jeszcze szybszą i pewniejszą transmisję danych. W efekcie, z kasą systemową może jednocześnie współpracować wiele urządzeń peryferyjnych: terminal płatniczy, szuflada na pieniądze, komputer, waga elektroniczna czy skaner kodów. To idealne rozwiązanie dla działalności handlowo-usługowych, w których na przebieg transakcji składa się szereg różnych zadań. A zwłaszcza, jeśli chodzi o jak najszybsze, najsprawniejsze realizowanie tych działań.
A co w kwestii komfortu pracy?
To wciąż bardzo istotny aspekt prowadzenia działalności handlowej czy usługowej i również w kasach systemowych nie został on zignorowany. Urządzenia te charakteryzuje chociażby niezwykle prosta instalacja papieru termicznego (tym bardziej, że zwykle są one wyposażone w moduł kopii elektronicznej) czy obecność konfigurowalnego wyświetlacza klienta (pozwalającego na dostosowanie go do danego stanowiska pracy). Warto też zwrócić uwagę na szczególnie rozbudowaną, przejrzystą oraz intuicyjną w obsłudze klawiaturę. Zazwyczaj oferuje ona możliwość zapisania znacznie większej liczby skrótów klawiszowych (nawet do 100 i więcej!) dla popularnych produktów lub usług bądź ważnych opcji kasy (np. wykonywania raportów fiskalnych). Jednym słowem, tego rodzaju technologia została przygotowana tak, by nawet przy dużym asortymencie i intensywnej pracy obsługa klientów przebiegała szybko i komfortowo – dla obu stron.
Systemowa kasa wkroczyła także do akcji w moim przedsiębiorstwie 😀