Drukarka fiskalna Posnet Thermal HD i kasa fiskalna Elzab Jota E

Kasa, a może drukarka? Czyli dla tych na początku fiskalnej drogi

Istnieje szereg dużych zagadnień, z którymi musi się zmierzyć przedsiębiorca zobligowany do korzystania z urządzenia fiskalnego. Wystarczy choćby wymienić kwestie poprawnej rejestracji zakupionej technologii, obsługę danego modelu oraz wiedzę na temat dodatkowych, obowiązkowych zadań podatnika. Ale jeszcze wcześniej pojawia się inna sprawa, zawarta w pytaniu z tytułu tekstu. Dziś właśnie powiemy kilka słów odnośnie tego dylematu.

Kasy i drukarki rejestrujące – podstawowe różnice

Istnieją dwie kluczowe i pewne kwestie. Pierwszą z nich jest ogólna znajomość sposobów funkcjonowania obu rodzajów technologii sprzedaży, bowiem istnieją one równolegle i każdy z nich spełnia wymogi zawarte w obowiązujących przepisach. A zatem, kasa fiskalna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że może pracować samodzielnie, bez udziału dodatkowych urządzeń. Tymczasem drukarka rejestrująca do prawidłowego działania wymaga komputera (opcjonalnie – terminala komputerowego) oraz odpowiedniego oprogramowania. Co ma w zamian do zaoferowania? Zdecydowanie wyższe niektóre parametry, takie jak prędkość wydruku czy zwłaszcza pojemność bazy towarowej – o ile bowiem w przypadku specjalnych kas systemowych liczba PLU może wynieść nawet 60 000 pozycji, o tyle dla drukarek, nawet tych najmniejszych, mobilnych, wynik typu 100 000/150 000 PLU nie jest niczym szczególnym. Warto o tym wiedzieć, ponieważ nierzadko te zasadnicze różnice potrafią mieć istotny wpływ na decyzję, jakie urządzenie fiskalne zakupić.

Przyjrzyj się uważnie swojej działalności handlowej!

Druga, kluczowa kwestia, którą należy poruszyć w kontekście wyboru pomiędzy kasą a drukarką, to charakter prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa. Prawdą jest, że nie tylko każda branża, ale też każda działalność gospodarcza ma swoją specyfikę, dotykającą takich aspektów, jak rodzaj i szerokość oferty, tryb pracy, natężenie ruchu itp. Co za tym idzie – konkretna firma wykazuje własne oczekiwania i potrzeby, na które powinny odpowiedzieć wdrożone technologie sprzedaży. Wyjściem z sytuacji nie będzie tu tylko to, co najnowocześniejsze, najszybsze, zawierające najwięcej funkcji itd. Poszczególne rozwiązania (nie licząc tych uniwersalnych) zdadzą egzamin i zapewnią usprawnienie sprzedaży lub świadczenia usług dopiero wtedy, gdy okażą się dobrze dopasowane do charakteru naszego przedsiębiorstwa. Dlatego przede wszystkim powinniśmy dokładnie przyjrzeć się prowadzonej działalności, zastanowić się nad jej wymaganiami, a następnie – szukać ich przełożenia na konkretne rozwiązania w technologiach sprzedaży.

Jednym słowem, zagadka „kasa vs drukarka” nie ma jednego, słusznego rozwiązania. Tym bardziej, że granice pomiędzy dwiema technologiami potrafią ulegać zatarciu. Obecnie na rynku dostępne są zarówno kasy systemowe o wyższych parametrach, jak i drukarki mobilne, oferujące bogatą funkcjonalność, a przy tym np. mieszczące się w kieszeni kurtki. Najwłaściwsza odpowiedź wynika ze specyfiki naszego przedsiębiorstwa – tylko podążając jej tropem jesteśmy w stanie wybrać urządzenie, które spełni oczekiwania prowadzonego biznesu.

One thought on “Kasa, a może drukarka? Czyli dla tych na początku fiskalnej drogi

  1. wszystko to prawda – w charakterze naszej działalności kryją się odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące urządzenia fiskalnego. a jeśli nasza firma ulega różnym zmianom? wtedy możemy wziąć np. kasę, która pozwala na dalsze jej rozbudowywanie/dostosowywanie do wymogów biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *