Kasa fiskalna Farex Szafir E

Dlaczego raporty fiskalne są takie ważne?

Wielu przedsiębiorców, prowadzących sprzedaż towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych, staje przed koniecznością zaopatrzenia się w urządzenie fiskalne. Ale zakup odpowiedniej technologii oraz jej instalacja to nie koniec obowiązków. Podatnik musi pamiętać o regularnym wykonywaniu pewnych czynności również na dalszych etapach działalności handlowej.

Do takich  wymogów należy wydawanie klientom paragonów i przechowywanie kopii tych dokumentów, posiadanie w miejscu pracy właściwie wypełnionej książki serwisowej czy też zgłaszanie urządzenia rejestrującego na przegląd techniczny, nie rzadziej niż co 2 lata. Dziś jednak pomówimy o jeszcze innym – o raportach fiskalnych, czyli dobowych i miesięcznych.

Znaczenie raportów dobowych

Jest to rodzaj dokumentu zawierającego informacje o naszym obrocie w skali jednej doby. Dlatego też zazwyczaj raport ten wykonuje się na zakończenie dnia pracy. Choć nie zawsze – w przypadku, gdy zapomnimy to zrobić, mamy jeszcze jedną szansę. Wystarczy, że zrealizujemy wydruk następnego dnia, koniecznie przed dokonaniem pierwszej transakcji. Tylko w ten sposób unikniemy błędu w ewidencji, mogącego stanowić dla Urzędu Skarbowego niepokojący sygnał. Istnieje jeden wyjątek: jeśli w ciągu danego dnia nie miała miejsca ani jedna sprzedaż, wtedy raport dobowy ma wartość zerową i nie trzeba go wykonywać (bowiem nie zmieniłby on nic w ogólnej dokumentacji).

Znaczenie raportów miesięcznych

Ten dokument zawiera dane dotyczące naszego obrotu w przeciągu jednego, konkretnego miesiąca. Inaczej jednak w tym wypadku wyglądają zasady jego realizacji. Taki raport należy wykonać do 25 dnia miesiąca następującego po tym, którego wydruk ma dotyczyć. Podobnie, jak w poprzedniej sytuacji, brak takiego dokumentu oznacza złamanie przepisów fiskalnych, co może grozić konsekwencjami ze strony organów skarbowych. Ale tu też nie mamy obowiązku realizować tego wydruku, jeśli w ciągu całego miesiąca nie została zarejestrowana ani jedna transakcja. Niemniej, trzeba przyznać, że podobna sytuacja należy raczej do incydentalnych.

One thought on “Dlaczego raporty fiskalne są takie ważne?

  1. czyli rozumiem, że w przypadku raportu miesięcznego jest na tyle dużo czasu na zrealizowanie wydruku, że nie istnieje możliwość nawet lekkiej „obsuwy”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *