Część przedsiębiorców być może nie potrzebuje takiego rozwiązania technologicznego lub nawet nie zdaje sobie sprawy, czy ich urządzenie rejestrujące w ogóle nim dysponuje. Ale są również tacy, dla których możliwość wystawienia paragonu z NIP-em klienta okazuje się praktyczna i ważna. Prawda jest jednak taka, że w pewnych okolicznościach wspomniana funkcja stanie się wręcz niezbędna. Mówią o tym nowe regulacje prawne, które zaczęły obowiązywać jeszcze z początkiem tego roku. O jakich przepisach mowa?
NIP nabywcy na paragonie – kiedy staje się obowiązkowy?
Pytanie to zostało skonstruowane w nieprzypadkowy sposób. Zacznijmy bowiem od tego, że – w przeciwieństwie do NIP-u przedsiębiorcy – NIP klienta nie jest wymagany na paragonie fiskalnym. Sytuacja ta zmienia się jednak w określonych okolicznościach, a o tych wspominają nowe regulacje prawne, wynikające też z nowelizacji ustawy o VAT. Mowa konkretnie o okolicznościach, w jakich ma nastąpić wystawienie faktury do paragonu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2020 roku, takie działanie jest możliwe wyłącznie w przypadku paragonu, na którym znalazł się NIP nabywcy. W innym przypadku wykonanie wspomnianej czynności będzie oznaczało złamanie przepisów, za które grożą precyzyjnie ustalone konsekwencje. Czyli możliwość nałożenia dodatkowego zobowiązania podatkowego dla przedsiębiorcy. Jego wysokość będzie zaś równa 100% kwoty podatku wynikającej z tejże faktury.
Do czego może przydać się NIP klienta na paragonie?
Chodzi oczywiście o jeszcze inną sytuację, niż opisana wyżej. I w dodatku sytuację, która funkcjonuje w polskich przepisach fiskalnych od dłuższego czasu. Nie wszyscy bowiem wiedzą (mowa tu zwłaszcza o początkujących użytkownikach kas oraz drukarek rejestrujących), że paragon fiskalny może funkcjonować jako uproszczona faktura VAT. Aby tak się stało w zgodzie z prawem, trzeba spełnić konkretne wymogi względem tego dokumentu. Po pierwsze, przywołany fiskalny dowód sprzedaży nie może opiewać na kwotę wyższą jak 450 złotych (czy też 100 euro). Po drugie – podobnie jak w powyższym przypadku, na paragonie tym, w jego części fiskalnej, musi znaleźć się NIP nabywcy.
Czy każde urządzenie fiskalne drukuje NIP nabywcy na paragonie?
Jak już wspomnieliśmy, obecność NIP-u klienta na paragonie nie jest obowiązkowa. Konieczność taka pojawia się w momencie, gdy nabywca wyraźnie poprosi o umieszczenie takich danych na wydruku. Jest jedno „ale”. Przedsiębiorca ma obowiązek spełnić tę prośbę wtedy, gdy stosowana przez niego technologia sprzedaży pozwala na to. Tymczasem wcale tak nie musi być. Prawo nie obliguje przedsiębiorcy do posiadania urządzenia rejestrującego, które wystawia paragony z NIP-em nabywcy. I choć współcześnie to raczej standardowa funkcja w przypadku nowych kas oraz drukarek rejestrujących, to jednak kiedyś nie występowała w każdym modelu. A co istotne – wielu przedsiębiorców wciąż korzysta z urządzeń rejestrujących pozbawionych tego rozwiązania. Przykra wiadomość jest natomiast taka, że jeśli opcja umieszczania NIP-u nabywcy na paragonie okaże się w ich przypadku użyteczna czy potrzebna, dojdzie do konieczności wdrożenia nowego modelu, oferującego taką funkcję. W innym wypadku wydruk paragonów pełniących potem rolę uproszczonej faktury VAT albo późniejsze wystawienie faktury do paragonu – zgodnie z obowiązującymi przepisami – okaże się niemożliwe.
mnie osobiscie nie jest potrzebne takie rozwiazanie, ale fakt, znam osoby ktore korzystaja z opcji wydruku nipu na paragonie wiec dobrze zeby zapoznaly sie z tymi informacjami, dzieki!