Jakie rezultaty dadzą e-paragony fiskalne

Jakie rezultaty dadzą e-paragony fiskalne z kas online?

Wydawanie elektronicznych paragonów ma się stać czymś zupełnie powszednim w systemie fiskalizacji online. Ostatnio pojawiła się nawet informacja, zgodnie z którą jako pierwsi cyfrowe dowody sprzedaży otrzymają klienci płacący kartą. Testowanie tego rozwiązania ma się rozpocząć w drugiej połowie 2018 roku. W związku z tym, warto ustalić, co zyskamy na wprowadzeniu w Polsce e-paragonów fiskalnych?

Wysyłane na adres e-mail klienta

Od strony technicznej emitowanie e-paragonów fiskalnych zostanie w największej mierze zdefiniowane przez nowe Rozporządzenie w sprawie kryteriów, którym podlegają kasy rejestrujące. To właśnie w tych przepisach ustawodawca określi sposób działania urządzeń typu online. Obecnie wspomniane Rozporządzenie znajduje się już na etapie notyfikacji w UE. Niewykluczone, że do jego publikacji dojdzie jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami, kasy fiskalne online jako jedyne pozwolą na prawidłowe realizowanie e-paragonów. Dokumenty tego typu będą zaś wysyłane za pośrednictwem zabezpieczonego systemu dystrybucji. Następnie trafią na adresy e-mail konsumentów. Warto też podkreślić, że przedsiębiorca będzie musiał zrealizować e-paragon dopiero wtedy, gdy klient o to poprosi. Jeżeli klient nie wyrazi chęci otrzymania cyfrowego dokumentu, wystarczający okaże się papierowy dowód sprzedaży z kasy online.

Dane na cyfrowych paragonach fiskalnych

Elektroniczne paragony fiskalne mają mieć taką samą moc prawną, co dotychczasowe wydruki z kas rejestrujących. Na cyfrowych dowodach sprzedaży pojawią się bowiem identyczne dane, jak na papierowych. W rezultacie, każdy e-paragon będzie zawierał m.in. NIP podatnika, nazwę i adres firmy, numer kolejny paragonu, informacje o kupionych produktach czy usługach oraz stawkach i kwotach należnego VAT. Jednakże, zmiany w przepisach doprowadzą do tego, że na omawianych tu dokumentach pojawi się także kod QR. Obecność wspomnianego elementu graficznego będzie obowiązkowa. Co więcej, w kodzie QR znajdą się kluczowe informacje na temat kasy, podatnika oraz konkretnego paragonu fiskalnego.

Ułatwienia dla konsumentów

Na początku pojawienie się w Polsce e-paragonów fiskalnych będzie korzystne przede wszystkim dla konsumentów. To właśnie oni zyskają możliwość odebrania dowodu sprzedaży, który ułatwi im później skorzystanie z prawa do zwrotu bądź reklamacji. I co najważniejsze, w przeciwieństwie do papierowego wydruku z kasy rejestrującej, w przypadku e-paragonu nie będzie trzeba przejmować się trwałością materiału. Cyfrowy dowód sprzedaży okaże się zawsze dostępny na poczcie elektronicznej klienta.

One thought on “Jakie rezultaty dadzą e-paragony fiskalne z kas online?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *